Svjesni smo da se pandemija koronavirusa (COVID-19) razvija, u Hrvatskoj se svakim satom dijagnosticira sve više novih slučajeva, a zabrinutost oko infekcije i mjera prevencije sve više raste.
Prema dostupnim informacijama, do danas nema dokumentiranih slučajeva koronavirusa kod osoba s DMD, međutim, zbog prirode DMD kao bolesti, smatra se kako bi zaraza koronavirusom bila iznimno opasna za dječake i mlade s DMD, osobito one kojima je progresijom bolesti već narušena dišna funkcija. Stoga vas molimo da se u potpunosti pridržavate svih općih preporuka te mjera opreza i zaštite koje propisuju Vlada RH, Ministarstvo zdravstva i Hrvatski zavod za javno zdravstvo. Širenje zaraze je vrlo brzo budući da je u pitanju novi virus na koji ljudski organizam nema razvijen imunitet!
Iako se ne zna kako će bolest uzrokovana koronavirusom, utjecati na DMD, nužno je skrenuti pažnju na sljedeće:
- Ako imate Uređaj za iskašljavanje, Uređaj za neinvazivnu ventilaciju ili drugi uređaj za respiratornu terapiju, osigurajte da je u ispravnom stanju i koristite ga kako je propisano. Ako se inače ne služite njima, upoznajte se s njihovim radom kako biste bili sigurni da ih znate pravilno koristiti, ukoliko to postane potrebno. Ako ste bolesni, povećajte učestalost kojom ga koristite i razgovarajte sa svojim pulmologom o bilo kojim drugim preporukama.
- Ako svakodnevno uzimate steroide, konzultirajte se s liječnikom koji vam ih propisuje kako biste imali oralne i injekcijske doze kod kuće za slučaj da dobijete visoku temperaturu. Nikako ne uvodite nagle promjene u vaš režim uzimanja steroida.
- Obavezno se opskrbite paracetamolom za sniženje visoke temperature. Osigurajte da su kod kuće imate dovoljne zalihe svih propisanih lijekova. Ako je potrebno razgovarajte sa svojim ljekarnikom o opskrbi lijekovima za duži vremenski period od standardnog.
- Razmislite o promjeni rasporeda zdravstvenih pregleda koji nisu hitni, razgovarajte o mogućnostima dobivanja zdravstvenih savjeta i preporuka na daljinu (telehealth) i izbjegavajte putovanje u bolnice kako biste smanjili izlaganja.
- Iako se koronavirus razlikuje od gripe, držite se i preporuka za liječenje i prevenciju gripe. Ipak, imajte na umu da cijepljenje protiv sezonske gripe neće pomoći u sprečavanju zaraze koronavirusom budući da je u pitanju cjepivo protiv druge vrste virusa. Cjepivo protiv koronavirusa još uvijek NE POSTOJI!
- S pružateljima usluge fizioterapije u kući razgovarajte o provedbi usluge koja je sigurna za vas i vašeg fizioterapeuta. Ukoliko je usluga privremeno obustavljena terapiju pokušajte dijelom nadomjestiti uz pomoć obitelji. Redovito vježbanje je i dalje ključno za održavanje snage mišića i sprečavanje progresije DMD.
- Slučajevi koronavirusa u djece su rijetki, obično vrlo blagi i ne zahtijevaju hospitalizaciju no pogođena djeca mogu prenijeti koronavirus osobama s kojima dođu u kontakt, poput starijih odraslih osoba i osoba visokog rizika.
- Ako smatrate da vi ili član vaše obitelji pokazujete simptome koronavirusa – povišenu temperaturu, kašalj, nedostatak daha - odmah se obratite svom liječniku. Znakovi koji posebno ukazuju na bolest uzrokovanu koronavirusom uključuju otežano disanje, stalnu bol ili pritisak u prsima, zbunjenost ili pospanost i plavkastu boju usana ili lica.
Budući da je u pitanju novi virus, još uvijek je malo, medicinskim istraživanjima potvrđenih, podataka o utjecaju koronavirusa na ljudski organizam, a osobito na organizam osoba koje boluju od mišićne distrofije. Ipak, jasno je da je, ukoliko bi osoba s DMD bila zaražena koronavirusom, istoj je nužno pružiti multidisciplinarnu njegu, uključujući neurologa, pulmologa i infektologa te mnoge druge.
SDDH će nastaviti pratiti ii objavljivati nova saznanja, relevantne informacije i preporuke vezano za zaštitu i utjecaj koronavirusa na osobe s različitim oblicima mišićne distrofije.