Tim SDDH je 23. prosinca 2020. sudjelovao na Treningu za volontere „Volonterski management i klubovi“ koji je vodila Jela Prgić Znika, savjetnica Volonterskog centra Zagreb. Trening je financiran u okviru aktivnosti Centra znanja za društveni razvoj.
Na edukaciji održanoj putem ZOOM platforme, sudionicima je predstavljeno djelovanje Volonterskog centra Zagreb te prikazani istaknuti projekti i rezultati. Prikazan je „Vodič kroz volonterski svijet“ koji sadrži sve relevantne informacije o volonterstvu u Republici Hrvatskoj zajedno s popratnom dokumentacijom kao i priručnik „Menadžment volontera“ za vođenje volontera i volonterskih programa, namijenjen prvenstveno organizatorima volontiranja i koordinatorima volontera. Upoznati su s najvažnijim dijelovima Zakona o volontiranju (što je volontiranje, tko može biti volonter i pod kojim uvjetima, tko može biti organizator volontiranja i u koje aktivnosti može uključivati volontere, kada se potpisuje ugovor o volontiranju i što sve treba sadržavati, isplaćuju li se volonterima novčane naknade te kada se od volontera traži izvadak iz kaznene evidencije). Posebno je istaknuto da je važno potpisati ugovor o volontiranju kad se kroz volontiranje usluge pružaju ranjivim skupinama (djeci, osobama s invaliditetom, starijim, nemoćnim i bolesnim osobama ili osobama koje su potpuno ili djelimice lišene poslovne sposobnosti). Također sukladno Pravilniku o sadržaju izvješća o obavljenim uslugama ili aktivnostima organizatora volontiranja, sudionici su upoznati što sve mora sadržavati izvješće koje se podnosi Ministarstvu radu, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike te važnost redovnog vođenja evidencije volonterskih sati za svakog pojedinog volontera u organizaciji. Budući da je SDDH imao iskustvo različitog tumačenja uključivanja članova Predsjedništva u rad SDDH (neki tumače kao volontiranje, neki navode da se to tako ne može nazivati), dogovoreno je da VCZ kontaktira institucije radi razjašnjavanja pitanja volontiranja u kojima postoje suprotni stavovi upravo radi unificiranih tumačenja i realnog prikaza podataka o volontiranju.
Kroz dinamičnu i sadržajnu edukaciju približene su vrste volontiranja. Prilikom rasprave posebno je istaknuto inkluzivno volontiranje te činjenica kako je potrebno izdati snažnije preporuke za stvaranje kvalitetnih inkluzivnih uvjeta za volontiranje osoba s invaliditetom, budući da trenutno pristupačnost okoliša svaki organizator volontiranja prilagođava pojedinačno, sam za sebe, u čemu se dakako vidi prostor za konkretne zakonske izmjene.
Poseban dio edukacije posvećen je managementu volontera koji je opisan kao proces koji se svake godine ponovno planira i nadograđuje, a obuhvaća sve korake potrebne za kvalitetan rad s volonterima – od pripreme temelja volonterskog programa i faze planiranja do faze evaluacije te vrednovanja i nagrađivanja volontera. Volonterski Centar Zagreb je na zadovoljstvo SDDH, ustupio nekoliko kompleta literature kojom raspolaže („Vodič kroz volonterski svijet“, „Menadžment volontera“).
Voditeljica edukacije, Jela Prgić Znika predložila je nastavak suradnje u području edukacija i podrške managementa volontera.
Na kraju godine jako veseli početak jedne kvalitetne suradnje s obzirom na to kako je voditeljica treninga osoba s dugogodišnjim iskustvom u području volontiranja, kao i promišljanje o inkluzivnom volonterstvu kao o načinu uključivanja osoba s invaliditetom u ulogu volontera i unapređenju zakonskog okvira.